Opłaty i płatności
Nasze wynagrodzenie za wykonane czynności ustalamy na podstawie umowy z Tobą. Jego wysokość będzie uzależniona od rodzaju i stopnia skomplikowania czynności prawnej oraz czasu potrzebnego na jej przygotowanie. Maksymalną wysokość wynagrodzenia (taksy notarialnej) określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28.06.2004r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Oprócz wynagrodzenia notariusza (powiększonego o podatek od towarów i usług VAT) możesz się spodziewać następujących opłat:
Wypisy aktów notarialnych
Są to kopie podpisanego oryginału aktu notarialnego przechowywanego w Kancelarii, podpisywane tylko przez notariusza i sporządzane w liczbie, która zależy od rodzaju dokonywanej czynności i zapotrzebowania. Koszt wypisu zależy od liczby stron. Maksymalne wynagrodzenie za jedną stronę wynosi 6 zł + podatek VAT.
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Jesteśmy płatnikiem tego podatku: pobieramy go od Ciebie i przekazujemy do Urzędu Skarbowego (np. przy umowie sprzedaży nieruchomości w wysokości 2% jej wartości rynkowej). Wysokość podatku zależy od dokonywanej czynności - przy niektórych z nich ten podatek nie występuje.
Podatek od spadków i darowizn
Jesteśmy płatnikiem tego podatku. Jeśli ten podatek wystąpi, pobierzemy go od Ciebie i przekażemy do Urzędu Skarbowego. Wysokość podatku zależy od dokonywanej czynności oraz grupy podatkowej (pokrewieństwo).
Opłaty sądowe
Są to opłaty, pobierane za naszym pośrednictwem, przez sąd wieczystoksięgowy w związku z wnioskami o wpisy do ksiąg wieczystych, składanymi przez notariusza na żądanie stron. Kwota zależy od rodzaju dokonywanych wpisów i liczby ksiąg wieczystych.
Konta do wpłat:
Rachunek firmowy do wpłaty naszego wynagrodzenia, podatków i opłat sądowych
91 1440 1387 0000 0000 1735 4717 (PKO BP)
Rachunek depozytowy
90 1440 1387 0000 0000 1735 5317 (PKO BP)
Przyjmujemy płatności naszego wynagrodzenia także kartami płatniczymi. W przypadku podatków i opłat ich zapłata następuje gotówką w kasie Kancelarii lub przelewem na podany powyżej rachunek firmowy (z zastrzeżeniem, że zgodnie z przepisami środki powinny zostać zaksięgowane na koncie Kancelarii przed dokonaniem czynności).
Przepisy prawa:
taksa notarialna
ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych
ustawa o podatku od spadków i darowizn